MediaSfera
Novo Brdo – U pravoslavnoj crkvi Svetog Nikole na Novom Brdu služena je u četvrtak katolička misa. Eparhija raško-prizrenska izrazila je protest.
Eparhija navodi da je ovo čin zloupotrebe duhovne i kulturne baštine SPC. Na sajtu Eparhije raško-prizrenske objavljeno je da su rimokatolički biskup kosovski Dod Đerdi i barski nadbiskup Zef Gaši sa svojim sveštenstvom i grupom vernika služili juče misu na ostacima pravoslavnog sabornog hrama Svetog Nikole u podnožju novobrdske tvrdave.
Misi je prisustvovao i Ismet Hajrulahu, direktor prištinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a vest je prenelo glasilo rimokatoličke biskupije iz Prištine. Eparhija raško-prizrenska navela je u saopštenju da je duboko razočarana ovim očiglednim „činom zloupotrebe duhovne i kulturne baštine SPC“ i to na lokalitetu koji su osnovali i gradili srednjovekovni srpski vladari, što je, kako se navodi, zabeleženo u brojnoj stručnoj i istorijskoj literaturi, kako domaćoj tako i stranoj.
ERP KiM posle mise na temeljima Sv. Nikole: Kosovska biskupija ozbiljno narušava do sada vrlo korektne međuverske odnose na КiM https://t.co/pfaWqvElyb
— KoSSev (@KoSSevnews) August 2, 2019
Kako se ocenjuje u saopštenju, „služenjem mise na temeljima pravoslavnog hrama rimokatolička Biskupija kosovska ozbiljno narušava do sada prilično korektne međuverske odnose na Kosovu i Metohiji i politizuje baštinu SPC koja je Ahtisarijevim planom upravo na predlog naše Crkve uključena u specijalnu zaštićenu zonu uz saglasnost predstavnika kosovskih Albanaca“.
Eparhija navodi i da će od nadležnih međunarodnih i lokalnih institucija tražiti zaštitu lokacije hrama Svetog Nikole od daljih zloupotreba, među kojima je i nedavno podizanje stubova koje je urađeno bez stručne ekspertize i bez saglasnosti SPC.
Katolički biskupi po prvi put na temeljima crkve Sv. Nikole obeležili „Dan dijaspore“ https://t.co/4WgNojq7am
— KoSSev (@KoSSevnews) August 2, 2019
Eparhija podseća i da je već ranije izrazila ozbiljnu zabrinutost i protestovala kod nadležnih organa zbog neovlašćenih radova prištinskog ministarstva kulture na ovom srednjovekovnom pravoslavnom lokalitetu koji se nalazi u okviru specijalne zaštićene zone Novo Brdo i gde su svi radovi zabranjeni bez saglasnosti SPC.
Pre dva meseca objavljena je vest da crkvu Svetog Nikole privremene prištinske institucije u Prištini žele da pretvore u trobrodnu baziliku. Deo konzervatorskih radova je već izveden. Srpska pravoslavna crkva se oštro tome usprotivila. Arheolog i koautor monografije „Crkva Svetog Nikole — katedrala grada Novog Brda“ naveo je za da Arheološki institut iz Prištine nije ni smeo da radi ništa na tom prostoru, jer je po Ahtisarijevom planu Novo Brdo jasno označeno kao srpski spomenik kulture.
Nakon što je u sredu održana katolička misa, danas je pravoslavni sveštenik Stevo Mitrić iz Novog Brda svetio vodicu na tom mestu.
Opština Novo Brdo je srpska enklava, gde od 10.000 stanovnika živi oko 6.500 Srba. Tvrđava i crkva Svetog Nikole svedoče o vremenu kada je Novo Brdo sa rudnikom zlata i srebra, bilo urbani centar srpske srednjevekovne Srbije. Pravoslavna crkva Svetog Nikole sagrađena je oko 1369. godine a svoj procvat Novo Brdo doživelo je u 15. veku. U to vreme, ovo mesto bilo je pet puta veće od Londona. U njemu je kovan prvi srpski novac i donet Zakon o rudnicima, drugi takav dokument u Evropi. Prištinske vlasti, sada, crkvu Svetog Nikole i tvrđavu Novo Brdo predstavlјaju kao deo svoje baštine.
Izvor: B92
Dodaj komentar