MediaSfera
Tekst i foto: Ana Simonović
U varoši Vlasotincu, na keju pred Vlasine, ovih dana oslikavaju se murali „Sinovi vlasotinački“, na kojima je prikazano sedam Vlasotinčana od kojih su bar četvorica poznati mnogima širom Srbije: Vlada Ilić, gradonačelnik Beograda, Hristifor Crnilović, slikar i etnolog, Šurda i Bob, junaci serije „Vruć vetar“, bokser Dragiša Stanković Čelik, vojni veteran Goran Veličković i lokalni boem Boge Mrena.
Murali su delo talentovanog umetnika Slobodana Radosavljevića, koji je na ovaj način hteo da popularizuje ovu južnjačku varoš. Njemu u radu pomaže prijatelj Nikola Zlatković, student Beogradske politehnike na odseku za grafički dizajn. Turistička organizacija Vlasotinca je podržala ovu ideju ulepšaju omiljenog šetališta, a sredstva su obezbedili lokalni privrednici.
„Želeli smo da mladim generacija i na ovaj način pružimo mogućnost da saznaju nešto novo o ljudima koji su obeležili jedno vreme. Tek kada budemo sve završili moći će da se izazovu prave reakcije. Za sada građani dobro reaguju na naš rad, mada ima i onih koji se ne slažu sa našim izborom. Podrška građana se vidi i kroz to da nam mnogi naši sugrađani donose kafu, sokove, kolače“, kažu mladi umetnici za lokalni bilten Vlasina.
„Ovi momci su za svaku pohvalu, oni su primer kako talenat i dobra volja mogu da koriste opštem dobru. S obzirom da sam autor monografije o Vladi Iliću, mene je oduševilo što su uradili i njegov mural, jer danas i mladi znaju za njega. Kad sam pre dve godine objavio monografiju, mali broj ljudi je znalo za Ilić i to uglavnom bili stariji Vlasotinčani, Leskovčani i Beograđani“, izneo je svoje utiske Ilićev biograf Saša Z. Stanković.
Legende varoši Vlasotince
Vlada Ilić (1882-1952) bio jedan od najbogatijih Srba i najuspešniji gradonačelnik Beograda između dva svetska rata. Za vreme njegovog mandata prestonica je dobila: Pančevački most, Zoološki vrt, Beogradski sajam, temalje Hrama Svetog Save, tramvajsku vezu Zemuna sa Beogradom, Vukov spomenik, desetak novih osnovnih i srednjih škola, Gradsku polikliniku, Polikliniku za kožne i venerične bolesti, Dom dečje zaštite u Zvečanskoj…
Hristifor Crnilović (1886-1964) završio je Akademiju slikarske umetnosti u Minhenu, a najpoznatiji kao etnograf. U Manakovoj kući u Beogradu čuva se Crnilovićeva zbirka „Narodne nošnje i nakit centralnobalkanskog područja iz XIX i prvih decenija XX veka”. Čini je oko 2600 predmeta velike kulturne vrednosti, 1617 negativ-ploča predmeta iz ove zbirke i objekata snimljenih na terenu, oko 23 000 stranica rukopisne građe i više od 700 istorijsko-etnografskih knjiga.
Šurda i Bob, junaci televizijske serije „Vruć vetar“, nisu slučajno Vlasotinčani. Oni su plod umetničke kreacije čuvenog scenariste Siniše Pavića, čija je supruga Ljiljna iz Vlasotinca. Porodica Pavić preko 20 godina živi u Vlasotincu.
Dodaj komentar