MediaSfera
Foto: Aleksandar Jočić
Upravni sud odbio tužbu Ugostiteljskog preduzeća „Varoš kapija” i dodelio kafanu braći Pavlović
Propao je i poslednji pokušaj Ugostiteljskog preduzeća „Varoš kapija” da u svom posedu zadrži restoran „Znak pitanja”. Naime, Upravni sud je odbio njihovu tužbu, čime je praktično potvrđeno da se kultna gradska kafana vraća u vlasništvo potomcima nekada čuvenog beogradskog zanatlije i trgovca Ivana Pavlovića, piše „Politika“.
– Još kada sam pre neku godinu Agenciji za restituciju podneo zahtev za vraćanje „Znaka pitanja” u vlasništvo braći Pavlović, bio sam siguran da čitav slučaj treba i mora ovako da se završi. Upravni sud je odbio tužbu „Varoš kapije”, u čijem je dosad vlasništvu bio ovaj restoran, i potvrdio prvostepenu i drugostepenu sudsku odluku. Po Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, „Varoš kapija” još ima pravo da koristi prostor u Ulici kralja Petra, ali ne duže od tri godine, osim ako se drugačije ne dogovori sa vlasnicima – objašnjava advokat Miloš Vlahović, pravni zastupnik braće Pavlović za „Politiku“.
Podsećanja radi, pravnu bitku za restoran uz pomoć advokata Vlahovića vodili su Velimir Pavlović, univerzitetski profesor matematike, Ivan Pavlović, diplomirani elektrotehničar i farmaceut Milan Pavlović, koji je u međuvremenu preminuo, pa će taj posao morati da završe njegovi naslednici. Naravno, sada je glavna dilema šta će se ubuduće događati sa „Znakom pitanja” – da li će i dalje biti jedna od najpopularnijih gradskih kafana, ili će promeniti namenu. Na ovo pitanje zasad nema odgovora.
Kuću u Kralja Petra broj 6 sagradio je 1823. godine Naum Ičko, trgovački konzul i sin Petra Ička, jednog od organizatora Prvog srpskog ustanka. Kasnije je knez Miloš Obrenović objekat poklonio svom lekaru Ećim-Tomi Kostiću, koji je u njoj napravio, prema nekim informacijama, prvu beogradsku kafanu u koju su počele da svraćaju mnoge poznate ličnosti, uključujući i Vuka Karadžića. Uskoro je „Ećim-Tomina kafana” promenila ime u „Kod pastira”, a pred kraj devetnaestog veka trebalo je da se zove „Kod Saborne crkve”. Čak je i bila postavljena firma. Zbog protivljenja crkvenih vlasti, ovo ime nije zaživelo, a vlasnik je u nedoumici, kao privremeno rešenje, iznad ulaza ispisao upitnik. Posle Drugog svetskog rata, u doba eksproprijacije i nacionalizacije privatne svojine, komunisti su kafanu oduzeli trgovcu Ivanu Pavloviću, pretvorili je u društveno vlasništvo i dali na upravljanje ugostiteljskom preduzeću „Varoš kapija”. Posle 2000. godine kafana je izuzeta iz privatizacije kao spomenik kulture i dodeljena gradu Beogradu na upravljanje.
Zabeleženo je da je, uprkos mnogobrojnim ponudama, Pavlović uporno za života odbijao da proda kafanu. Želeo je da ona ostane njegovim naslednicima, koji će je očuvati upravo onakvom kako je izgledala s kraja 19. veka. Uskoro će se znati da li će njegova želja biti ispunjena.
Dodaj komentar