MediaSfera
Sreda, 26.6.2019. u 18 sati
Muzička galerija
Mladi pijanista Kosta Jakić, koji komponuje i izvodi muziku raznih žanrova – od klasike do džeza, nastupiće 26. juna u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine, a izvešće dela koja pripadaju repertoaru “nemogućih komada” – Šumanove Simfonijske etide op.13 i Listovu Sonatu S.178.
Listova Sonata (1853), iako svrstana u jedan od „nemogućih komada“ kojem je dugo bilo potrebno da postane deo klasičnog repertoara zbog tehničkih poteškoća i negativnog početnog prijema statusa nove muzike, privukla je entuzijazam Ričarda Vagnera, uprkos početnoj indignaciji Šumana za koga je i pisana, kao i Johana Bramsa, koji se uspavao za vreme Listovog izvođenja sopstvenog dela. Simfonijske etide (1834) su takođe jedan do komada koji je teško krčio svoj put do publike.
Završna faza komada koji je Šuman osporovao svojoj ženi Klari da ga svira, zbog njegove suštinske „neprikladnosti za javna izvođenja“, sastoji se zapravo od 16 varijacija početne teme za flautu „jednog amatera“ (Barona Von Frickena) – velikog melomana koji je inspirisao Šumana. Simfonijske etide ostvaruju Šumanovu viziiju simfonijske perspektive klavira kao solo instrumenta sa zamišljenim zvučnim ekstenzijama, navela je Platforma za estetsku edukaciju za sve PhD In One Night, bazirana između Belgije, Finske i Visa, koja organizuje Jakićev koncert na Kolarcu u partnerstvu sa Centrom za muziku.
Kosta Jakić (1997) tokom svoje dosadašnje karijere je sarađivao na brojnim eksperimentalnim muzičkim projektima, i svirao je na brojnim muzičkim festivalima.
Osvojio je drugo mesto na Belifiusnacionalnom takmičenju 2012. godine, dok je 2007. bio među finalistima na Concours Musical de France. Klavir svira od svoje četvrte godine, a već u dvanaestoj započinje školovanje u klasi Sergeja Leščenka koji postaje njegov učitelј klasične muzike, dok ga Valentin Botev podučava džezu.
Kosta je primlјen na Kralјevski konzervatorij u Antverpenu kao „mladi talenat“, a danas na konzervatoriju studira u klasi Poline Leščenko. Na prvoj godini studija svirao je sa uspehom Koncertbr. 3Sergeja Rahmanjinova (o čemu je pisao i flamanski dnevni list De Morgen.
Sarađivao je tokom dosadašnje karijere na brojnim eksperimentalnim muzičkim projektima, a svirao je i na brojnim muzičkim festivalima.
Osvojio je drugo mesto na Belifiusnacionalnom takmičenju 2012. godine, dok je 2007. bio među finalistima na Concours Musical de France.
Redovno učestvuje u programima platforme Estetska edukacija za sve i u Beogradu je svirao za oko 200 sirijskih i avganistanskih izbeglica Prokofljevu Ratnu sonatu (Staljingrad -1943). Radi sa decom koja imaju redukovano muzičko obrazovanje na Visu. U okviru proširivanja mesta i prostora klasične muzike danas, koordinirao je pojekat kamerne muzike na Kraljevskom konzervatoriju u Antverpenu – delo Coming together – Attica savremenog kompozitora Frederika Rzevskog, posvećeno pobuni zatvorenika u njujorškom zatvoru Atika 1971.
Inače, kolektiv umetnika okupljen oko međunarodnog umetničko-istraživačkog projekta Phd in One Night, sa sedištem u Briselu, u centar svog istraživanja stavlja hipotezu emancipatorske i egalitarističke transformacije društva kroz estetsku edukaciju za sve, oslanjanjem na kolektivnu intiligenciju i korišćenjem kreativnog potencijala svakog.
Ulaz na koncert je slobodan.
Dodaj komentar