MediaSfera
Za poslednje tematsko vođenje u 2018. godini odabrana je priča o slici Paje Jovanovića Furor teutonicus.
Umanjena skica koju je umetnik izveo u ulju, izložena je u okviru stalne postavke Narodnog muzeja. O originalnom platnu kolosalnih dimenzija, njegovom nastanku i nestanku, kao i o mestu koje zauzima u izuzetnom i prebogatom opusu Paje Jovanovića, govoriće Petar Petrović, savetnik u Narodnom muzeju u Beogradu.
Petar Petrović je ujedno i kustos Zbirke srskog slikarstva 18. i 19. veka, kao i autor katakloga sa popisom svih poznatih Jovanovićevih ostvarenja.
Pred zainteresovanim posetiocima govoriće 27. decembra u 18 časova u Galeriji srpske umetnosti 19. veka Narodnog muzeja.
Bitka u Teutoburškoj šumi – Furor Teutonicus
U pitanju je istorijska kompozicija koja prikazuje bitku i pobedu Germana nad Rimlјanima u Teutoburškoj šumi 9. godine n. e.
Na samom kraju 19. veka, kada je bio u naponu snage i na vrhuncu slave, Paja Jovanović prihvata porudžbinu da za veliku međunarodnu izložbu u Beču naslika upravo bitku u Teutoburškoj šumi. Ozbilјno i s puno želјa Jovanović pristupa ostvarenju. Na vreme završava sliku i predaje je stručnoj komisiji. 1899. godine dobija prestižnu Rajhlovu nagradu i novčani iznos od tadašnjih šest hilјada dinara u zlatu.
Od tada je „Furor Teutonicus” bio izlagan i nagrađivan na izložbama u Parizu 1902. (Médaille d’or, Salon des Art français), Sent Luisu u Americi 1904. (Saint Louis, Silver Medail World’s fair), Salcburgu 1909. (Golden Staatsmedaile, Salzburg) i na kraju u Santijago de Čileu 1910. (Museo Nacional de Bellas Artes).
Sudeći prema navodima iz umetnikovih „Memoara”, slika „Furor Teutonicus” ” otkuplјena je za Nacionalni umetnički muzej u Santijago de Čileu 1911. pod nazivom „Los Bárbaros”. Međutim, nakon skorašnjih provera u Museo Nacional de Bellas Artes u Santijago de Čileu, ustanovlјeno je da se slika ne nalazi u zbirci ovog muzeja, te je njena sudbina i danas nepoznata.
Dodaj komentar