MediaSfera
Piše: Milica Cincar-Popović
Foto: Marija Ćalić, Internet
Tišina. Duboka, tamna noć. Još uvek se ne čuje, ali oseća se kako raste, nadolazi, nadima se novi život, novi početak. Samo što nije; Sunce se još uvek nalazi na najudaljenijoj tački, gledano sa Zemlje. Prema legendi, u krilu svoje majke u trodnevnom snu Sunce obnavlja snagu, da bi ponovo živototvorno zasjalo na nebu i započelo novi ciklus, novu godinu. Ovo je vreme kada čovek, zajedno sa svom prirodom, u tišini polaže seme za novi život koji će se roditi.
Možemo mi i sasvim racionalno da opišemo ovaj period. Sunce je tako udaljeno, da njegovo zračenje ne podstiče proizvodnju vitamina D; uz to, vodena para ostaje u vazduhu, puna čestica smoga, a pritisak je visok. Zato, ako imate neku hroničnu bolest, sedite u kući. Ako ste zdravi, ipak nemojte raditi fizički naporne poslove; opterećenje je veće, disanje teže, ne izazivajte sudbinu. Postite; očistite svoje telo u tišini, da biste spremno, punim plućima, udahnuli živototvornu svetlost novog, mladog Sunca.
Čovekova inteligencija raste neuporedivo sporije nego njegovo obrazovanje, zato se ne treba smejati drevnim verovanjima i običajima. Nekadašnji čovek nije bio nimalo gluplji od nas, iako je govorio drugim jezikom. Osim toga, u svakoj zajednici, čak i u rodovskoj, u svim periodima, postoje oni čiji je prevashodni zadatak da očuvaju nepromenljivost te zajednice; čine to tako što održavajući strahovladu dogme gase smelost za promenu. Otud i toliko sujeverja i tzv. „babskih priča“. No, priprema za novo rođenje, novi život, tokom zimske kratkodnevice, postoji u svim verovanjima, epohama i tradicijama. Tako čini cela planeta, a sa njom i čovečanstvo.
Zanimljivo je kako se sve kulture sveta raduju rađanju mladog sunca i kako je to svuda porodični praznik, iako su manifestacije različite. U Kini i na Tajvanu, festival rađanja Jang iz Jin, Dongzi, slavi se uz porodičnu trpezu na kojoj su obavezne jarko obojene kuglice od pirinčanog brašna, tangjan, koje simbolišu ujedinjenje.
U Indiji se za praznik Lori pali lomača koja simboliše kraj zimskog umiranja i svojom toplotom i sjajem dočekuje rođenje proleća.
Dok se Lori, zbog razlike u kalendarima, proslavlja oko 13. januara, kineski Dongzi ažurno proslavlja porođajne bolove neba 22. decembra. Različite metode računanja vremena dovele su do toga da se proslava okončanja zimske kratkodnevice ne poklapa uvek sa događajem koji slavi.
Mi takođe, imamo vremena da se pripremimo za Božić. Još dva vikenda, pre nego što stupimo u period obnove. Do tada, pripremamo se u postu, ali možemo i da se zabavljamo, prateći proslave Božića po svetu. Baš ako želimo, možemo i da im se pridružimo; to je radostan praznik, a radovanja nikad nije previše.
Milica Cincar-Popović
Dodaj komentar