MediaSfera
Tribinu „Ekonomija opštenja“ organizovali su Institut za studije kulture i hrišćanstva, pokret Fokolara i Ekonomija zajedništva. Povod za odrzavanje tribine je bio dolazak profesora Luiđina Brunija u Srbiju i promocija njegove knjige prevedene na srpski jezik „Rana drugoga“ u izdanju izdavacke kuce “Novi svet”.
Gosti tribine prof. dr Boris Begović, prof. dr Boris Bratina i prof. dr Jelena Erdeljan osvetlili su, pre svega, problematične aspekte povezane sa „nepristrasnošću“ posredovanja, ne treba zaboraviti njenu potencijalno civilnu ulogu, tj. da čak i zaštita „rane“ druge osobe, obezbeđena posredničkim i decentralizovanim sistemom cena i posredovanjem zakona, može da izvrši pozitivan i civilizovan uticaj, pre svega na društva gde je tržište nerazvijeno i gde su jednakost i sloboda još uvek ugroženi. Međutim, postoji jedna kritična tačka – granica. Granica je pređena, ocenili su, tamo gde anonimni odnos tržišta proizvodi rasulo, usamljenost i gubitak veza identiteta.
Utisak profesora Luiđina Brunija, autora knjige “Rana Drugoga“ je da raskošno društvo Zapada već prelazi ovu granicu, granicu koja omeđuje i teritoriju čoveka.
Tribini su prisustvovali profesori filozofskog, pravnog, ekonomskog, filoloskog, organizacionih nauka, bezbednosti i naucnih instituta iz Srbije kao i studenti istih. Tribini su prisustvovali i članovi diplomatskog kora, predstavnici crkvenih zajednica, ministarstva pravde – kancelarija za veru.
Mnoga pitanja i diskusija su pokazala aktuelnost teme.
Posle tribine svi gosti i učesnici su uz aktuelnu izložbu “Vizuelizator” u multimedijalnoj sali prisustvovali koktelu koji je upriličen tim povodom.
Dodaj komentar