MediaSfera
Promocija zbornika radova „Bela Bartok i srpska muzika“ biće održana u ponedeljak, 10. decembra 2018. godine, u 18 časova, u Galeriji SANU.
Na promociji će se obratiti akademik Tibor Varadi, a zbornik će predstaviti: Jelena Jovanović, dopisni član SANU i Pera Lastić, direktor Srpskog instituta iz Budimpešte.
Nakon promocije zbornika koncert će održati Ansambl „Vujičić“ iz Sentandreje, sa muzičkom interpretatorkom i etnomuzikologom Brankom Bašić, gajdašem Zoltanom Sabom i KUD-om „Taban“ iz Budimpešte. Na programu će biti izvedena srpska tradicionalna muzika po zapisu Bele Bartoka. Suorganizatori programa: Srpski institut Budimpešta, Muzikološki institut SANU i Collegium Hungaricum Beograd.
Ansambl „Vujičić“ iz Sentandreje nastao je 1974. godine u mestu Pomaz. Krećući se tragom rada tragično preminulog kompozitora i etnomuzikologa Tihomira Vujičića (1929–1975) ansambl neguje srpske i druge južnoslovenske muzičke tradicije u Mađarskoj. Prvi uspesi su omogućeni ne samo tzv. „pokretom plesačnica“ za oživljavanje izvorne narodne igre i muzike u Mađarskoj, nego i činjenicom da je srpska manjina u Pomazu i okolnim naseljima blizu Budimpešte sačuvala svoju versku, jezičku i muzičku kulturu. Ansambl „Vujičić“ se opredelio za način obrade narodnih melodija kojim će se očuvati tradicionalni izraz, nije interpretirao na sasvim nov način muzičku tradiciju Južnih Slovena u Mađarskoj.
Anasambl „Vujičić“
Istovremeno ansambl prenosi ovu tradiciju na način koji je prijemčiv za svakoga, bez obzira na nacionalnu pripadnost. Ansambl „Vujičić“ spada među najpopularnije i najpriznatije izvođače narodne muzike u Mađarskoj, a svojim višedecenijskim radom ansambl je stekao i međunarodnu reputaciju. Njihova muzika objavljena je na osamdesetak diskova. Posebno se ističe njihov CD sa originalnim snimcima Bele Bartoka iz Banata iz 1912. i aranžmanima ovih melodija u izvođenju ansambla. Ansambl „Vujičić“ nosilac je brojnih priznanja, među njima i najprestižnije „Košutove nagrade“ koju mađarska država dodeljuje za rezultate u oblasti kulture, umetnosti i nauke. Članovi ansambla: Mihalj Borbelj – saksofon, klarinet, frula, brač, Gabor Eredič – basprim tambura, harmonika, glas, Kalman Eredič – bas, tarabuka, tapan, Aron Eredič, prim-tambura, čelović, Miroslav Brcan – čelović, glas, Ferenc Endredi, prim-tambura, brač, Balaž Vizeli – violina.
Okrugli sto Projekti srpskog instituta – teme, rezultati, mogućnosti, u organizaciji Srpskog insituta iz Budimpešte i Etnografskog instituta SANU, biće održan u utorak, 11. decembra 2018. godine, od 10 časova, u Sali 3, prvi sprat SANU, Knez Mihailova 35. Skup će otvoriti akademik Vladimir Kostić, predsednik SANU, akademik Tibor Varadi, predsednik Odbora za proučavanje nacionalnih manjina i ljudskih prava i dr Dragana Radojičić, direktor Etnografskog instituta SANU.
Dodaj komentar