MediaSfera
Piše: Marina Bulatović
Foto: Priprema arapske kafe u restoranu Heritidž Vilidž
Snimio: Budislav Bulatović
U znak dobrodošlice u Saudijskoj Arabiji uvek vam ponude arapsku kafu i urme.
Ukoliko ste gost na Festivalu urmi ili cveća u nekom od gradova širom Kraljevine Saudijske Arabije ili ukoliko se šetate po modernom šoping molu kao što je Al Rashid u Khobaru i birate novi parfem u Paris Gallery – poslužiće vas (čak i tu) sa arapskom kafom.
Džordž Kluni, arapski zet, smeši se sa velikih bilborda u celoj Kraljevini i reklamira kafu
To je tradicija i znak da ste dobro došli. U predahu dok pijete ovaj topli napitak i odmarate od šetnje i šopinga setite se šta kaže jedna stara legenda o arapskoj kafi.
Na južnom delu Arapskog poluostrva pastir koji se zvao Kaldi video je svoju kozu kako igra oko jednog zelenog grma na kome su se nalazile jarko crvene bobice. Pastir je ubzo shvatio da su te crvene bobice bile razlog za tako neobično ponašanje njegove koze. Kada ih je probao shvatio je njihovo snažno dejstvo i efekat.
U lokalnim manastirima monasi su koristili kafu da bi ostali budni u toku produženih časova molitve. Kafa je distribuirana i u druge manastire po svetu. Legenda kaže da je kafa tada rođena!
Kafa je našla svoj put, gajili su je širom Jemena od 6 veka nove ere, a posle otvaranja prvih kuća za kafu u Kairu i u Meki kafa je postala i prava strast velikog broja ljudi.
Moka je poznata luka u Jemenu iz koje se kafa izvozila u svet. Po tom gradu, moka kafa, koju danas pijemo, nosi ime.
Arapska kafa je jako blaga, a po boji i ukusu liči na čaj.
Ukus je potpuno različit od (turske) kafe na koju smo navikli u Srbiji; oni u kafu dodaju i začine koji često nadjačaju ukus i miris same kafe.
Kafa se suži iz posuda (kao na fotografijama) i pije iz staklenih malih šoljica. Posude za kafu su prvo počeli da prave u južnom regionu Kraljevine Saudijske Arabije – one i danas imaju isti oblik i sličan stil.
Dodaj komentar