U utorak 12. juna 2018. godine, Zadužbina „Dositej Obradović“ u saradnji sa Muzejom grada Beograda i Konakom kneginje Ljubice ostvarila je dvočasovni program za decu i mlade „Beograd – Mihailov grad“ – upoznavanje razvoja kulture grada Beograda od oslobađanja od otomanske imperije do današnjih dana, kroz oživlјavanje priča iz svakodnevnog života tadašnjeg beogradskog stanovništva.
U programu su učestvovali učenici i nastavnici Osnovne škole „Vojvoda Mišić“ iz Beograda koji su svojim nadahnućem, stvaralaštvom i lepotom umetničkog izraza oživeli jednu epohu i priredili pravi stvaralački vremeplov.
Pažlјivo odabrani tematski sadržaji i raznovrsne aktivnosti (izrada kostima, nakita, ličnih stvari, ordenja, mačeva, maketa) vodila nas je u svet uzbudlјive epohe, drugu polovinu devetnaestog veka, kada je Beograd otvorio vrata ka novoj kulturnoj stvarnosti, a knez Mihailo Obrenović, u datom trenutku postao nosilac ideja, vrednosti, istorijskih i političkih odluka koje su usmerile Srbiju ka sjedinjavanju sa tadašnjim evropskim kulturnim prostorom.
Pod svodovima Konaka uz kompozicije Kornelija Stankovića, Šopena, Štrausa i drugih predstavnika romantizma oživeli smo igre i plesove tadašnje Evrope koje su svoj snažan uticaj imale i u našoj prestonici.
„Kada su posle primanja grada topovi na beogradskom gradu i zvona beogradskim crkvama objavili, da je Beograd slobodan srpski grad, ponesen velikon narodnom radošću, Stojan Živković se, pred svojom radnjom, „Tri košnice“ na Terazijskom sokaku, popeo na jedno bure, raširio je ruke i sakuplјenoj omladini oko sebe uzviknuo je: „Deco, slavnog serbskog naroda, čuvajte naš herojski beli grad, branite ga uvek od njegovih dušmana i budite dostojni njegove istoričeske slave. To vam je amanet nas, stari, koji odlazimo sa ovih kratkih životnih staza“, Poleksija D. Dimitrijević-Stošić (Aprilske svečanosti 1867. godine)
Knez Mihailo Obrenović III, jedan je od omilјenijih vladara u istoriji srpskog naroda, jedinstven po tome da u glavnom gradu ima svoje utvrđeno mesto, kuću iz detinjstva, ulicu, pozorište, spomenik i crkvu, odnosno, grob gde i danas počiva, odolevši brojnim ratovima i razaranjima, burnoj istoriji, smenama vladara, država i ideologija. U svim tim godinama, knez Mihailo ostaje na istom mestu, uvek uz svoj grad i narod, da čuva i podseća na činjenicu da je pre 150 godina, uz ogroman trud i zalaganje njegovih prethodnika, odredio novi pravac razvoja kulturnog identiteta grada Beograda i Srbije, koji je oblikovo i nas koji živimo u modernom Beogradu.
Kulturnastvarnost grada Beograda, od tog vremena, postaje bogatija za još jednu dimenziju u kulturi, koja počiva na novovekovnim kulturnim idealima Zapadne i srednje Evrope koje prihvata srpska kultura, na idealima racionalnosti, modernosti i prosvećenosti. Ta dimenzija, između ostalog, naglašava slobodu ličnosti, stvaralaštvo, kreativnost i negovanje različitosti duhovnog i kulturnog izraza.
Program, pod imenom „Beograd-Mihailov grad“ ima cilј da kulturnim i umetničkim sadržajima i aktivnostima osveži sećanja na ličnost i delo Mihaila Obrenovića, i njegov doprinos u postavlјanju temelјa evropskog identiteta gradu Beogradu, u periodu stvaranja moderne srpske države.
Dodaj komentar