Magazin

Jedan recpet, jedna priča: Moskva šnit

MediaSfera

 

Moskva šnit, voćna torta koja se proizvodi u beogradskom hotelu Moskva, je prepoznatljiv i zaštićen brend, i najpopularnija torta u poslastičarnici ovog hotela u poslednjih 40 godina. Ako ste laik na polju kulinarstva moguće je da ste, zavarani imenom kolača, godinama verovali da je u pitanju ruska receptura dok se zapravo radilo o autentičnom beogradskom kolaču, nastalom u kuhinji hotela na Terazijama.




Godine 1974. Terazijama je dominirao hotel Moskva. Ništa novo, budući da je otvoren još 1908. godine kada je Beograd bio bezmalo varošica. Međutim, ovo je posebna godina u kalendaru prestižnog hotela iz razloga što je tada otvorena polastičarnica koja će narednih decenija dovesti brojne nove goste i izroditi ukuse koji će stići to Beča i Rima. Prva šefica poslastičarnice, Anica Džepina, dobila je zadatak da osmisli nove, originalne ukuse dostojne već prilično visokog renomea Moskve. Iste godine se rodio, i do danas preživeo, čuveni Moskva šnit.

 

Anica Džepina

Glavni sastojci originalne torte Moskva šnit su badem, višnje, ananas.

 

– Taj izbor voća nije slučajan. Višnje se prokuvaju gusto, i procede se, a isti je postupak i sa ananasom. Na taj način torta može stajati dugo, a da se ne pokvari. U masu Moskva šnita dodaje se i badem, da bi masa bila bela, a dva krema se posebno kuvaju i potom spajaju. To je žuti puter krem (šamponez krem). Sve mora biti dobro prokuvano, a kori se, pored oraha dodaje samo jedna kašika brašna i jedna kašika Petit Beure keksa koji ima dovoljno masnoće – otkrila je u jednom intervjuu Anica Džepina i dodaje da se torta najbolje seče kada je poluzamrznuta, kao i da je šlag samo dekoracija koja se dodaje na kraju.

 

Ananas i višnje se gusto kuvaju i cede, što je tajna koja voću produžava rok trajanja. Glavna odlika penastog ukusa duguje se šamponez kremu, koji ide povrh kora od oraha i malo keksa koji sadrži taman dovoljno masnoće za poželjnu teksturu i ukus. Torta se služi hladna, a svež šlag se dodaje neposredno pre serviranja. Povrh njega je poželjno naređati i nekoliko listića badema.

 

Lagana, svetla i svečana Moskva šnit torta se cela ukrašava listićima badema. Postoje razne, nezvanične verzije recepta, u jednoj od njih se, pored višnji i ananasa, torti dodaju i breskve iz kompota.

 

Pre otvaranja poslastičarnice hotela Moskva 1974. godine, ovaj hotel nije mogao da se pohvali poslastičarskim asortimanom. U ponudi su bile slane kifle, peciva od lisnatog testa, krofne. Kada je otvorena kafe-poslastičarnica po uzoru na bečke poslastičarnice, nakon autentične Moskva šnit torte nastali su i drugi originalni deserti. Većinu njih je takođe osmislila Anica Džepina. To su – torta Aleksandra (čokoladni krem, slatka pavlaka, jagode, kora kao za reform tortu), Karakas (rolat sa filom od oraha), torta Moskva (slatka pavlaka, kivi, ribizle), Anuška torta (bela čokolada, višnje, slatka pavlaka)…

 

Svakako postoje i druge verzije Šnita sa kojima se tokom godina eksperimentisalo (i sa kojima možete i sami eksperimentisati u svojoj kuhinji) – ananas se menjao malinama ili breskvama, a različiti šefovi poslastičarice su unosili svoje male izmene.

 

Originalan recept je ipak ostao najpoželjniji i najpopularniji, pa se Moskva šnit pre ili kasnije vraćao u svoj izvorni oblik, u kome ga danas u proseku naručuje više od 200 gostiju dnevno, iako je ponuda poslastičarnice dogurala daleko od te 1974. i danas broji gotovo tri stotine različitih torti. Na ovaj broj dodajte i blizu 1000 celih torti koje su svakog meseca isporučene van poslastičarnice.

 

Kako se Šnit pokazao kao veoma voljena i unosna investicija, hotel Moskva je odlučio da ga zaštiti i brendira. Ako se nađete u bašti neke poslastičarnice u Rimu, Ženevi ili Čikagu i na meniju prepoznate naziv Moskvinog specijaliteta, znaćete da dolazi iz kuhinje u centru naše prestonice.

 

Moskva šnit

 

Potrebno je

 

Za patišpanj kore:

 

15 jaja ukupno – belanca za patišpanj kore a žumanca idu za krem fil, 300 gr šežer. 200 gr seckanih oraha, 3 kašike brašna, 2 kesice vanilin šećera

 

Za krem fil:

 

300 gr buterra ili margarina, 250 gr šećera u prahu, 2 kesice vanilin šećera, 100 ml mleka,
300 gr slatkog od višanja, 300 g krugova ili komadića iz konzerve ananasa.

 

Za ukrašavanje torte:

 

400 ml mleka, 4 kesice praška za šlag

 

Priprema

 

 

Kore za Moskva šnit tortu: 

 

Prvo pripremiti patišpanj od jaja. Jaja polupati i odvojiti belanca od žumanaca. Mikserom izmutiti belanca, dodati šećer i nastaviti mućenje dok se šećer ne rastopi. Dodati orahe, vanilin šećer, brašno i promešati varjačom.

 

Testo podeliti u dve tepsije obložene kuvarskim papirom i izravnati površine. Peći 25 minuta na 180°C.

 

Krem fil za Moskva šnit tortu: 

 

U međuvremenu pripremiti krem fil. U sud sa žumancima dodati šećer, vanilin šećer i mutiti mikserom dok se šećer ne rastopi. Sud staviti na paru. Mešati varjačom i dodati mleko. Kada krem dobije potrebnu gustinu skloniti sud sa pare i ostaviti krem da se ohladi. U ohlađen krem dodati margarin i mutiti mikserom dok se fil ne sjedini.

 

U drugi sud sipati mleko, dodati prašak za šlag i mutiti mikserom dok šlag ne dobije potrebnu čvrstinu.

 

Slaganje kora Moskva šnit torte: 

 

Patišpanj izvaditi iz tepsija, odstraniti papir za pečenje, odseći krajeve a zatim ih iseći formirajući tri lente.

 

Prvu lentu staviti na tacnu i premazati krem filom. Na fil naneti slatko od višanja. Na višnje naneti šlag. Na šlag staviti drugu lentu i premazati filom. Na krem fil poređati krugove ili komade ananasa a zatim naneti šlag.

 

Možete da nanesete više kora ako hoćete da vam Moskva šnit torta bude deblja.

 

Staviti zadnju lentu i celu tortu premazati šlagom po vrhu.

 

Ukrasiti po želji šlagom, sirupom od čokolade ili višnje.

 

Staviti u frižider da se torta ohladi i krem stegne.

 

Recept: bastabalkana.com




Kategorije

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .