MediaSfera
Svake godine, 10. maja (27. aprila po julijanskom kalendaru), Srpska Pravoslavna Crkva i njeni vernici molitveno se sećaju i obeležavaju dan spalјivanja moštiju Svetog Save Srpskog. Na današnji dan 1594. godine Turci su u Beogradu, na Vračaru, spalili mošti Svetog Save, prvog srpskog arhiepiskopa.
Spalјivanju moštiju Svetog Save, 359 godina posle njegove smrti, prethodio je ustanak Srba u Banatu pod episkopom banatskim Svetim Teodorom Vršačkim, u kojem su ustanici nosili ikone Svetog Save.
Turski sultan Muhamed Treći naredio je Sinan-paši da po svaku cenu uguši pobune Srba, a ovaj je, znajući da do groba Svetog Save u manastiru Mileševa hodočaste čak i muhamedanci, pa se potom vraćaju veri predaka, naredio da se svetiteljeve mošti prenesu u Beograd i spalio ih. Njegove mošti je u manastir Mileševu preneo iz Bugarske njegov nećak, kralj Stefan Vladislav Prvi.
U narodu je tada nastala pesma:
,,Na Vračaru Sinan viče:
gori, gori, svešteniče;
to si od nas zaslužio
što si raju prosvetio“.
Mesto spalјivanja teško je sa sigurnošću utvrditi. Iako je Hram Svetog Save sazidan na mestu za koje se smatra da je mesto spalјivanja moštiju, taj se događaj verovatno nije desio na današnjem Vračaru, koji je tada bio daleko izvan zidina grada, već na brdu „Čupina umka“, na Tašmajdanu na mestu između današnje crkve Svetog Marka i sportskog kompleksa, a koje se tada zvalo Vračar. Ovo mesto je izabrano kako bi Srbi u Banatu videli vatru.
Spalјivanje je trebalo da uništi svetitelјev veliki kult u narodu, a sa njim i sve nade za oslobođenje od osmanlija. Mošti Svetog Save bile su, prema rečima istoričara, „izvor srpskog državnog legitimiteta“ i „simbol srpskih tradicija o državi i nezavisnosti„. Kako beleže savremenici, ovaj čin je bio propraćen nepogodom, gradom i olujom, a pepeo osvetitelјa bio je raznet na sve strane.
Prema srpskoj crkvenonarodnoj tradiciji, spalјivanjem moštiju svetitelјevih paša ne samo da nije ugasio svest o svetom Savi u narodu nego ju je još više ukorenio.
U Hramu Svetog Save na Vračaru danas su, inače, liturgijski proslaviti novoproglašeni sveti mučenici – Grigorije Pećki, Vasilije Pekar i Bosiljka Rajičić. Oni su Srbi sa Kosova, koji su u 17. i 18. veku, stradali kada su odbili da pređu u islam. Liturgiju će služiti njegova svetost patrijarh srpski Irinej.
Dodaj komentar