Hipodrom Beograd, kod Careve Ćuprije, je najstariji sportski objekat u Beogradu
Fotografije: Aleksandar Jočić
Udruženje građana „Hipodrom Beogradu“ i Konjički klub „Careva ćuprija“ održali su ispred Skupštine grada Beograda protest pod nazivom „Apel za Hipodrom – Hipodrom u srcu Beograda“ i zatražili od gradske vlasti da tom objektu produži ugovor o korišćenju zemljišta kao i da više novca uloži u konjički sport.
U defileu je učestvovalo 20 konja koje su vodili ili jahali džokeji, jedan je bio upregnut u dvokolice, dok je poni izazvao simpatije svih prisutnih, pogotrovo dece. Preko konja su bili prebačeni natpisi poput „Neću beton, hoću prirodu“, „Jedan konj, četiri radna mesta“, „Hipodrom nije plen“, „104 godine“.
Oko 200 okupljenih građana je od gradske vlasti zatražilo da „ispune obećanja od pre nekoliko godina“, da rekonstruišu tribine, isplate nagrade, saniraju staze i odrede propozicije koje, kako su istakli „čekaju svake zime godinama unazad“.
Među okupljenima su, u ulozi džokeja bili i glumac Petar Strugar i voditeljka Ana Mihajlovski, a okupljene su pozdravili i radio voditelj Igor Brakus i glumci Andrej Marić i Ivana Petrović, koja je poručila da „deca koja odrastaju uz konje postaju pleminiti ljudi“.
Pokretač peticije za spas Hipodroma Aleksandar Stevanović rekao je da ugovor između javnog preduzeća „Hipodrom Beograd“ i Grada, o korišćenju zemljišta, ističe u junu ove godine, a da nema naznaka da će biti produžen, kao i da već godinama gradska vlast ništa ne finansira na hipodromu.
„Naša dužnost je da sačuvamo tradiciju, jer bez tradicije nema budućnosti, a mislim da ako istrajemo dobićemo ovu bitku – da sačuvamo Beograd kakav volimo“, rekao je Vujović.
Protest iz SAD je podržao i naš poznati NBA košarkaš Nikola Jokić.
Iz istorije Hipodroma
Ostalo je zabeleženo da su 14. aprila 1863. godine knez Mihailo Obrenović i Srpska vlada organizovali u Beogradu prve galopske trke na kružnoj stazi.
Osnivanjem Dunavskog kola jahača u Beogradu 1890. godine aktivnije se razvija sportsko konjarstvo a trkalište se seli na prostor današnje železničke stanice tada nazivan Bara Venecija. Međutim, zbog nepogodnosti terena, trkalište se, sezonu kasnije, seli na Banjicu. Baš tu je održan prvi Srpski Derbi u kojem je slavila Filka.
Od 1905. godine pripadnik Dunavskog kola jahača postao je Vladislav Ribnikar, osnivač i direktor lista „Politika“… Kao ugledan član uprave Kola jahača, Ribnikar se zalagao i za izgradnju stalnog beogradskog hipodroma, što nije ostalo bez odjeka. Ministarstvo narodne privrede (ministar Jaša Prodanović) ustupilo je Kolu jahača zemljište kod Careve ćuprije 1912. godine“, stoji u rukopisu Žike Jovanovića.
Ukazom Kralja Aleksandra od 15. novembra 1920. godine Dunavskom kolu jahača „Knez Mihajlo“ ustupljeno je državno zemljište na besplatan zakup na period od 75 godina. Godine 1921. održan je prvi galopski derbi i prva trka grada Beograda, koje od tada postaju tradicionalne. U septembru 1930. godine održane su prve kasačke trke revijalnog karaktera.
Uredbom Ministarskog saveta od 3. septembra 1934. godine isto zemljište je izdato Dunavskom kolu jahača pod zakup na period od 75 godina uz nadoknadu od 1 dinara godišnje, a upravljanje hipodromom oduzeto im je 1949. godine, nakon nacionalizacije. Trkalište potom dobija naziv „Hipodrom Beograd„. U više navrata preduzeće je menjalo pravni status i delatnost, da bi konačno 29. 2. 2008. godine Odlukom Skupštine grada Beograda promenilo oblik organizovanja u JP „Hipodrom Beograd“.
Dodaj komentar