Piše: Gordana Radisavljević – Jočić
Fotografije: Aleksandar Jočić
Kuća u kojoj se nalazi kafana „?” (Kafana „Znak pitanja), jedna je od najstarijih u Beogradu i najstarija sačuvana beogradska kafana. Kuću zidanu u balkanskom stilu tipičnom za gradske kuće sa početka 19. veka, po nalogu kneza Miloša Obrenovića podigao je 1823. Naum Ičko. Menjala je mnoge vlasnike, bila svedok promene dinastija, ratova, smene režima, ali i posle 195 godina raspored prostorija i izgled ostali su gotovo isti, mada su tokom vremena vršene pregradnje prizemlja.
Nacet za izgradnju uradio je nepoznati arhitekta iz Grčke, a u čaršiji se govorilo da su je zidali „majstori od Grecije”. Smeštena je u Ulici kralja Petra br. 6, odnosno u nekadašnjoj Glavnoj čaršiji, nadomak Sabornog hrama Svetog Arhangela Mihaila i zgrade Patrijaršije. Iz poštovanja prema prema hramu Božjem knez Miloš lično zabranio da se puši ispred kafane. Smatrao je da duvan nije dolikovao mestu koje je bilo središte kulture i porodičnih okupljanja
Ećim-Tomina kafana
Knez Miloš je 1826. kuću poklonio svom ličnom lekaru Ećim-Tomi Kostiću, zetu Nauma Ička, za zasluge u lečenju ranjenika i njega samog tokom Drugog srpskog ustanka. Preduzimljivi Ećim-Toma je iskoristio dobar položaj i kuću pretvorio u kafanu.Kafana je prvo bila poznata kao „Ećim-Tomina kafana”. Kažu da je to bila je najlepša kafana svog vremena. Tu su svraćale mnoge ugledne ličnosti tog doba, među kojima je bio i Vuk Karadžić, a 1834. je u njoj odigrana prva bilijarska partija u Beogradu. Bila je je prvo čitalište Srpskih novina.
Rađanje “?”
U putopisima iz prve polovine 19. veka često se pominje „Srpska kafana” smeštena u ovoj kući, kao jedna od retkih i najlepših svoga vremena, u koju svraćaju poznate ličnosti kulturnog i javnog života. U Beogradskim opštinskim novinama, časopisu za komunalno-socijalni, privredni i kulturni život Beograda, u septembarskom broju 1940. godine, piše da su se mnogi kupci obraćali tadašnjem vlasniku, g. Ivanu Pavloviću, „trgovcu sveštenim stvarima”, da kupe kuću, ali ih je on sve odbijao. Smatrao je da bi zgradu trebalo da otkupi opština, jer samo njoj bi je prodao, ali pod uslovom da se održava i zauvek očuva onakva kakva je i bila. Po njegovom mišljenju, trebalo bi je oglasiti za nacionalnu svojinu i u njoj instalirati Muzej beogradskih starina.
Privatizacija
Početkom 21. veka, u procesu privatizacije, trebalo je da kafana promeni vlasnika. Peticija, koju je potpisalo 2.563 građana, zalagala se za zaustavljanje procesa privatizacije. Zahvaljujući ovakvim protestima vernih gostiju i poštovalaca tradicije Beograda, ali i stručnih službi, sačuvani su izgled i namena objekta, koji je nadrastao svoje arhitektonske, istorijske i kulturne vrednosti i postao institucija i vrednost sama po sebi.
U maju 2017. Ministarstvo finansija potvrdilo je rešenje Agencije za restituciju – čuvena kafana vraćena je naslednicima starog vlasnika Ivana Pavlovića. Ministarstvo je to odlučilo posle razmatranja žalbe Republike Srbije i preduzeća „Varoš kapija“.
I danas kao nekada
Ono što “?” nudi svojim gostima, pored autentičnog ambijenta iz XIX veka, jeste uživanje u vrhunskim specijalitetima domaće kuhinje. Ponuda nacionalnih jela je izuzetno velika, a preporuka kuće je jagnjetina i junetina ispod sača i vodeničarska mućkalica.
Među drvenim stolicama kakve su u ovoj kafani postojale i pre jednog veka i danas se služi „komplet“, domaću kafu sa ratlukom u fildžanu i „nameštaje“ za one koji više vole špricere.
Dodaj komentar