Rikardo Muti dirigovao je najpoznatijim orkestrima sveta kao što su Berlinska filharmonija, Simfonijski orkestar bavarskog radija „Bayerische Rundfunk“, Njujorška filharmonija i Francuski nacionalni orkestar. Od 1971. godine Muti diriguje Bečkom filharmonijom u Beču, Salcburgu kao i svuda u svetu. U septembru 2010. godine postaje direktor Simfonijskog orkestra u Čikagu i dobija priznanje „Muzičara godine“ od strane najstarijeg američkog magazina za klasičnu muziku „Musical America“.
Zbog velikog interesovanja za Novogodišnji koncert ulaznice se početkom godine putem izvlačenja prodaju za sledeću godinu. Tako svi ljubitelji ovog koncerta iz celog sveta imaju mogućnost da budu izvučeni. U periodu od 2. januara do 29. februara primaju se prijave za učešće u izvlačenju.
Program Bečkog novogodišnjeg koncerta se zapravo izvodi svake godine tri puta: 30. decembra kao predizvođenje rezervisano za pripadnike austrijske vojske, 31. decembra uveče kao Koncert novogodišnje večeri i napokon 1. januara kao Novogodišnji koncert. Zanimljivo je da su pripadnici orkestra Bečke državne opere, od kojih se sastoji Bečka filharmonija, oslobođeni služenja vojnog roka.
Prvi Novogodišnji koncert
Početak koncerta pada u mračno razdoblje istorije Austrije i samog orkestra. Naime, prvi Novogodišnji koncert Bečkih filharmoničara (Das Neujahrskonzert der Wiener Philharmoniker) održan je usred diktature i rata. 31. decembra 1939. čitav prihod od koncerta posvećenog dinastiji Štraus pod vođstvom Klemensa Krausa namenjen je u potpunosti nacionalsocijalističkoj donatorskoj akciji „Krigsvinterhilfsverk“. Filharmonijska akademija „Koncert Johana Štrausa“ održana je 1. januara 1941. i usred rata mnogi su je shvatili kao „pravo bečko slavlje“, ali ju je iskoristila i nacistička propaganda na „Velikom nemačkom radiju“. Klemens Kraus vodio je novoosnovanu instituciju sve do kraja rata. Tokom 1946. i 1947. godine na dirigentskom pultu bio je Jozef Krips (1902-1974). Nakon skidanja dvogodišnje zabrane dirigovanja, dozvolom saveznika Kraus se 1948. vratio i do 1954. godine vodio sedam sledećih Novogodišnjih koncerata.
Televizijski prenos iz Muzikferajna, prvi put realizovan 1959. godine, ostvaruje austrijska televizija ORF u saradnji sa nemačkom CDF, odakle se dalje prenosi posredstvom Evrovizije.
U slavu porodice Štraus
Radecki marš
„Radecki marš“ je posvećen je austrijskom fedmaršalu Jozefu Radeckom, poznatom po brutalnom gušenju ustanka u Severnoj Italiji. Zbog toga što je feldmaršal Radecki odlučio da ne pogubi Štrausovog sina koji je služio u armiji, Štraus otac mu je kao izraz zahvalnost posvetio ovaj marš. Prilikom prvog izvođenja, prisutni austrijski oficiri su tapšali i žustro udarali nogama kad god bi se čuo refren. Ta tradicija se prenela do danas i često publika na Bečkom Novogonišnjem koncertu tapše i lupa nogama u ritmu marša. I pored svoje vojničke odlike, njegov ton je više svečan nego marševski.
Dirigenti
Dodaj komentar