Priča o ljubavi i borbi
Piše: Gordana Radisavljević- Jočić
Fotografije: Privatna arhiva
– Na početku promocije mi je ukazana čast da govorim o svojoj priči “Timoti, Bili i ja”. Osetila sam potrebu da se prvo izvinim prisutnima što neće biti veselo, sa željom da ne upadnem u patetiku. Moj suprug je posle sedam herojskih godina borbe sa rakom, želeo da ima nešto englesko, osećajući da život varira, a trebalo je nadoknaditi bar nečim, potrebu za decom, unucima, uspomenama, domovinom. Odlučio je da to bude jokširski terijer, koga smo dobili od nama drage Ružice Sokić. Bila je to bezuslovna ljubav čoveka i psa, koja je unela neverovatnu radost, ispunjenje i produžetak života. Šetnje po Zvezdarskoj šumi, blizu koje živimo, bile su njihov ritual, jer Bili je postao najbolji prijatelj i neka vrsta ispovednika.
– Oduvek sam pisala, ali nisam imala ambiciju da postanem poznati pisac. Život me je nekako gurao u ilegalu, kao da nije moj trenutak. Knjiga „Bili i Bajfordova šuma“ nastala je na predlog urednice edicije o kućnim ljubimcima, izdavačke kuće „Pčelica“, Nikolete Novak, koja je i vetrinarka u ambulanti koja vodi računa o Biliju. Upoznala je Timotija, Bilija i mene i smatrala je da bi bilo lepo da se napiše knjiga o tome kako smo Bili i ja „pisali“ peticiju i kako smo dobili Bajfordovu šumu. I tako je nastala knjiga za decu „Bili i Bajfordova šuma“ za koju je izvrsne ilustracije uradio Aleksa Jovanović. Na promociji je bio britanski ambasador, gospodin Dejvid Kif, što je meni jako značilo, jer tokom čitave Timotijeve bolesti upravo su mi se nalazili ljudi iz britanske ambasade. Englesku smatram svojom drugom domovinom. Nisam puno odlazila, ali vežete se za svoju ljubav na različite načine.
Sa ponosom priča kako je njen pokojni suprug bio prvo privatno lice koje je zaštitilo neko javno dobro, a još joj je draže što mu ispunila jednu od poslednjih želja.
Zoe, kako ju je zvao suprug, priznaje da kada „živite stalno u jednom kontinuiranom bolu i borbi za nečiji život, izgubite vremenski klasičan život. Smisao se tražio da je suprugu dobro, da se izvukao iz kritičnog stanja. Vremenom shvatite da je to potpuno drugi životni ugao“.
-Kada je došla smrt, to nije racionalni momenat. Opasnost da se konopac za koji se drzimo prekine, bila je moguća.
Prvih godinu dana Bili i ja smo presedeli pored ulaznih vrata. Čekao je Timija, a ja ga milovala . U jednom trenutku osetila sam da gubim dah…. prosto sam negovala bol i bilo je nemoguće drugačije živeti. Užasno sam se uplašila. Onda sam odlučila da počnem da se borim za Bajfordovu šumu.Ta šuma je mene izvukla iz depresije i letargije. Teško je što ga nema, naravno….
Zorica i Timoti Bajford u braku su proveli više od jedne ipo decenije. Sreli su se sasvim slučajno, na snimanju CD-a za englesko-srpske rečnik koje je objavio United Collage. Zorica je pozajmila svoj glas za srpski, a Bajford je bio engleski glas.
Prekidam je na trenutak pitanjem: Ko je Zorica Zoe Bajford?
–To je opasno pitanje koje može da vas odvede u krajnjost neukusa. Već sama činjenica, da o meni pišete kao nečijoj supruzi, govori da pred sobom imate jednu relativno anonimnu osobu. Možda sam mogla mnogo da postignem na svojoj duhovnosti. Zbog straha svojih roditelja propustila sam da studiram na Sorboni. Maturirala sam svoju poeziju. Vuk Trnavac je sedamdesete godine u „Politici“ pisao o tome. Moji roditelji su, pak, smatrali da je studirati književnost jedna uzaludna pojava. Ipak, ja i dalje pišem. Kada se obraćam Timotiju, ja mu pišem pesme i uz zahvalnost što ste mi posvetili svoje vreme, mislim, da bi to bilo sve.
Dodaj komentar