Foto: Pixabay
U Americi se 45 milijardi dolara troši samo na lečenje dijabetesa, pri čemu je tip dva porastao za 30 odsto u poslednjih pet godina, a procenjuje se da će trećina dece do 2050.godine oboleti od ove savremene pošasti.
Jedan od najvećih “ubica” u ljudskoj ishrani je šećer, čija povećana potrošnja trostruko povećava rizik od metaboličkog sindroma.
“Svako gazirano piće koje se svakodnevno konzumira, povećava rizik od dijabetesa za 20 odsto. Voće je zdravo, ali ne i voćni sokovi”, upozorava prof.dr Robert Lustig, pedijatar, endokrinolog, stručnjak za dijabetes i metabolizam, profesor na Medicinskom fakultetu u San Francisku, koji je nedavno održao predavanje u Beogradu.
On je naveo da se superkoncentrisani rastvor šećera ubacuje u usta novorodjenčeta, pre nego što se prekine pupčana vrpca, jer se tako smanjuje bol. Centar u mozgu, dovodi do oslobadjanja dopamina i tako se stvara zavisnost.
Posledice toga su dijabetes, srčana oboljenja, masna jetra i propadanje zuba, kao i demencija. Osim toga, postoje podaci koji ukazuju na toksičnost šećera, ističe prof.dr Lustig.
Kada su u pitanju srčana oboljenja, uvaženi profesor je rekao da su vezana za kalorije iz šećera u ishrani, a to se objašnjava vezom šećera i zasićenih masti.
Ukoliko je, pak u pitanju jetra, osoba može da bude mršava, ali da u jetri ima 23 odsto masto i da ima metabolički sindrom.
Razlog leži u činjenici što masne naslage u jetri dolaze iz krvotoka. Bolesna jetra ne reaguje na insulin, tako da se pogoršava krvni pritisak. Jetra, zatim ispušta glukozu i nastupa hipoglikemija, odnosno dijabetes tipa dva.
Izvor: Blog Feniks
Dodaj komentar