Piše: Gordana Radisavljević – Jočić
Foto: Aleksandar Jočić
Strasti na Pirinejskom poluostrvu su uzavrele. U ovom trenutku niko sa sigurnošću ne može da tvrdi u kom pravcu će se dalje razvijati odnosi Katalonije i Španije. Večerašnja odluka katalonskog lidera da proglasi nezavisnost Katalonije, da bi je odmah suspendovao kako bi otpočeo dijalog uliva nadu da će razum pobediti. U obraćanju regionalnom parlamentu Karles Pudždemon izjavio je da „milioni građana Katalonije veruju da Katalonija treba da ima sopstvenu državu“.
Glasanje na referendumu 1. oktobrau, koji su španski državni organi proglasili nelegalnim okonačno je, a katalonske vlasti su saopštile da je Katalonija glasala za nezavisnost. Istovremeno, Evropska komisija saopštila je da je katalonski referendum nelegalan, ali je osudila nasilje španske policije, ističući da nasilje ne može biti instrument politike.
S druge strane kralj Španije Felipe VI u svom kratkom obraćanju naciji rekao je da referendum o nezavisnosti ovog regiona nelegalan. Kako prenosi Bi-Bi-Si (BBC) on nije spomenuo ni nasilje u Kataloniji, niti je pozvao na dijalog između dveju vlada – samo je opisao poziciju vlade, rekavši da su katalonski lideri sebe postavili „izvan zakona“. Garantovao je „demokratsku koegzistenciju“ isključivo po uslovima Španije. Kralj Felipe VI je takođe rekao da su katalonski lideri organizovanjem referenduma ukazali nepoštovanje vlasti.
O Španiji i Kataloniji govorilo se na tribini “Španija, Katalonija: Problem zajedničkog života” održanoj sinoć u prepunoj Galeriji Polet. O uzrocima krize i mogućem raspletu govorili su: Biljana Isailović, hispanista, književni prevodilac, Silvia Monros-Stojaković, filolog, pisac i književni prevodilac, David Pujadó, fotograf, vlasnik galerije „Bartselona“ i direktor festivala Beogradski mesec fotografije i Igor Marojević, pisac, član katalonskog PEN centra. Četvoro umetnika koji su, svako na svoj način povezani sa Katalonijom i Španijom, govorili su na osnovu ozbiljnog znanja i direktnog, ličnog iskustva.
David Pujadó je rekao “nas je Španija nazvala fašistima zbog ovog izjašnjavanja”, podsećajući da je policija danima pre referenduma upadala u sve ustanove koje su im se činile sumnjivim. Po njegovim rečima u Kataloniji poslednjih godina vlada težnja da se katalonsko pitanje konačno reši.
Silvia Monros-Stojaković, čiji su koreni katalonski, je podsetila na istoriju Katalonije i korene nerazumevanja Katalonaca i Španaca. Kako kaže simbol Katalonije je magarac, pametna i tvrdoglava životinja koja uvek pronađe put do kuće.
Igor Marojević je postavio pitanje zašto rezistenti nisu imali pravo da se izajšnjavaju, a Biljana Isailović, koja je organizovala i moderirala ovom tribinom, ukazala je da ovo nije samo špansko i evropsko pitanje. To dokazuje i pojavljivanje peruanskog pisca, nobelovca Maria Vargasa Ljose na nedeljnom mitingu u Barseloni na kome je poslao poruku o potrebi jedinstva Španije na koju hispanoamerički svet gleda kao “svoju majku”.
Silvia Monros-Stojaković i David Pujadó su se složili da za razliku od Baskije Katalonija nikada nije imala terorističku organizaciju niti je nasilnim putem pokušavala da reši svoj status. “ETA je podmetala bombe u Kataloniji a danas ima više prava od Katalonije”, naglasili su.
Dodaj komentar