Jedan od najvećih sajmova u Evropi, 62. međunarodni beogradski sajam knjiga održaće se od 22. do 29. oktobra, uz učešće više od 450 domaćih i strana izlagača. U fokusu će biti savremena nemačka književnost pa će se zajedničkim nastupom predstaviti četiri zemlje ovog govornog područja, Nemačka, Austrija, Švajcarska i Lihtenštajn. Iz ovih zemalja gostovaće više od 20 istaknutih pisaca, a najzvučnije ime je svakako Herta Miler, dobitnica Nobelove nagrade za književnost, koja će 23. oktobra imati reprezentativno književno veče u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.
Dobitnik je nagrade austrijskih knjižara za tolerantno razmišlanje, Evropske nagrade za esej i Nagrade austrijskog ministarstva kulture za publicistiku o kulturi. Tokom boravka u Beogradu Gaus će 24. oktobra na Sajmu knjiga učestvovati u razgovoru „Evropski alfabet“ sa Laslom Vegelom i Ivanom Ivanjijem.
O velikoj smotri pisane reči koja će se prostirati na više od 30.000 kvadrata, na jučerašnjoj konferenciji za medije govorili su Ivona Jeftić, sekretar u Sekretarijatu za kulturu Grada Beograda, Danka Selić, generalni direktor Beogradskog sajma, dr Zoran Avramović, predsednik Odbora Sajma knjiga, dr Dragan Hamović, urednik programa, kao i ambasadori Aksel Ditman (Nemačka), Johanes Ajgner (Austrija) i Filip Ge (Švajcarska).
Doprinos Sajma knjiga književnom stvaralaštvu, obrazovanju, ugledu Srbije u svetu, promociji domaće književnosti, kulturnoj razmeni sa inostranstvom – ogroman je i neosporan, rečeno je. Ove godine uvedena je i novina, grad-domaćin, i kao prvi predstaviće se Novi Sad. Najrazličitiji program, tribine, predavanja i razgovori održaće se ne samo pod svodovima sajamskih kupola, već i na različitim lokacijama u Beogradu.
Cena ulaznica ostala je nepromenjena, pojedinačna – 250 dinara, a za grupne posete – 150 dinara.
Obeležavanje jubileja
Na Sajmu će biti obeleženo i nekoliko značajnih godišnjica: osam vekova od krunisanja Stevana Prvovenčanog, 250 godina od rođenja Filipa Višnjića, 170 godina „Gorskog vijenca“, vek i po od smrti Šarla Bodlera, 125 godina od rođenja Ive Andrića, vek od smrti Disa i Bojića, kao pesničkih žrtava Velikog rata, pola veka od izlaska velikih romana, „Sto godina samoće“ Gabrijela Garsije Markesa i „Derviša i smrti“ Meše Selimovića.
Izvor: Novosti
Dodaj komentar