Reči iz arije „Toske“: Vissi D’Arte, Vissi D’Amore – Živela sam za umetnost, živela sam za ljubav – najbolje opisuju život operske dive koja je strastveno unela sebe u umetnost i posle koje opera više nikad nije bila ista
Na današnji dan pre četiri decenije, u zamračenom apartmanu u Parizu, umrla je u 53. godini jedan od najvećih soprana u istoriji opere – Marija Kalas. Zvali su je Tigrica. Oni koji su poznavali Mariju Kalas tvrde da je najveća operska diva 20. veka bila otelotvorenje ženstvenosti: nežna, temperamentna, ambiciozna, uporna i požrtvovana. Ipak, saglasni su u oceni da je ljubav prema brodovlasniku Aristotelu Onazisu najveća greška slavne Grkinje. Kada su se 1957. godine prvi put sreli na balu u Veneciji, oboje su bili u brakovima. Ona sa trideset godina starijim impresarijem Đovani Batista Meneginijem, a on sa Atinom, ćerkom brodograditelja Stavrosa Livanosa. Slovili su za najzanimljiviji, najpopularniji i najintrigantniji par 60-ih godina prošlog veka. Predstavnici medija u stopu su pratili njihov burni život, koji je povremeno podsećao na libreto verističke opere. Ali i starogrčku dramu.
Uvertira
Aristotel je rođen 1906. godine u Izmiru u grčkoj porodici srednje klase koja je sve izgubila po proterivanju Grka iz Turske 1922. Porodica je tada izbegla u Grčku. Već sledeće godine Aristotel je krenuo za Argentinu gde je uprkos finansijskim poteškoćama uspeo da oživi porodični posao prerade duvana. Okušao se u raznim poslovima, ali svoj prvi milion je zaradio u poslu sa brodovima i tankerima. Često je optuživan za prevaru Sjedinjenih Američkih Država. Platio je kaznu od sedam miliona, posle čega je osnovao „Olimpik ervejz”.
Pri čin: Fatalni susret
Marija uz Meneginija nije upoznala veliku strast. Onazis je uvek bio mačo, i u javnosti je održavao ovakvu reputaciju o sebi. Već na prvom susretu, između njih se rasplamsala vatra. Sa 34 godine, Marija je bila na vrhuncu slave. Kritičari su pisali hvalospeve o boginji jedinstvenog glasa. Dve godine posle prvog susreta poziva je na krstarenje Mediteranom. Krenula je sa mužem. U susret svojoj sudbini. Aristotel je uzvratio na izliv njenih emocija. Vatreno. Svako na palubi “Kristine”, uključujući i njegovu ženu Atinu, znao da se sprema oluja. Kada se završilo ovo putovanje, Marija je molila Meneginija da se razvedu: „Hoću da ostanem kod Arista“, rekla je. Van sebe Menegini je javno napao Onazisa, koji je u svom stilu pokušao da ga smiri. “Koliko hoćete za Mariju? Pet ili deset miliona?”, pitao ga je. Ipak, on nije mislio na razvod. Hteo je i ljubavnicu i suprugu. Kada se, konačno, razveo, Mariji nije ponudio brak.
Drugi čin: Burna ljubav
Kada je ostala u drugom stanju, Onazis je reagovao grubo. Imam je već dvoje i pitao se “čemu još jedno?” Za vreme trudnoće Marija je odbijala da je bilo ko vidi. Rodila je 30. marta 1960. dečaka koji je živeo samo nekoliko sati. Loš odnos sa Onazisom, duševni bolovi koji su pratili ovu burnu ljubav, odrazili su se i na njenu karijeru. Sve je više posezala za tabletama za smirenje. Glas čuvene božanske Kalas izgubio je sjaj. Ariju, kako su ga zvali, sve je bilo nedovoljno za milijarde kojima je raspolagao. I jedna zemlja, i jedan kontinent, čak i jedna žena, makar ona bila i Marija Kalas. Niti je znao niti je mogao da nosi preteško breme tuge kojom je Kalasova zračila.
Treći čin: I posle rastanka zajedno
Nije mu dugo trebalo da potraži Mariju. Nedelju dana posle venčanja, Onazis je zazviždao pod njenim prozorom. Baš kao nekada. Nije se krio ni od Džeki ni od novinara. Pisali su da je u noćnom klubu „Maksim”, posle brojnih čaša šampanjca, uzviknuo: „Kako je dobro opet osetiti Marijine debele kukove. Kostiju sam sit kod kuće.” Džeki se pred kraj njihovog braka preselila u Njujork. Marija se nadala da će njihovo pomirenje ovoga puta biti konačno. Iz svog zlatnog kaveza u Parizu, očajnički pokušava da povrati delić nekadašnje slave. Započela je koncertnu turneju sa tenorom Đuzepeom di Stefanom. Onazisovi službenici su organizovali Marijin život, a on je svakodnevno provodio sate pričajući s njom telefonom, žaleći se na Džeki. Kada je shvatila da više nema potrebe da bilo kome dokazuje da je velika pevačica i poželjna žena, napustila je i operu i Di Stefana 1971. godine.
Epilog
Umrla je 16. septembra 1977. godine u 53. godini, od srčanog udara. Kada su joj pepeo rasuli po Egejskom moru, prisutni su tvrdili da im se pod naletom vetra vratio pravo u lica, što su tumačili kao Marijin poslednji hir.
Zavesa je konačno mogla da se spusti.
Dodaj komentar